با فواید شگفت‌انگیز خوب جویدن غذا آشنا شوید

با فواید شگفت‌انگیز خوب جویدن غذا آشنا شوید

حتما برای شما هم پیش آمده است که در هنگام وقوع استرس، غذای خود را با عجله و سریع تر از معمول میل می کنید. مطالعات نشان داده است که خوب جویدن غذا می تواند باعث کاهش استرس شده و به کنترل آن کمک نماید. علاوه بر این ها، همانطور که می دانید جویدن صحیح و کامل غذا فواید دیگری نیز به همراه دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • جذب بهتر مواد غذایی
 • کاهش وزن و حفظ تناسب اندام
 • هضم بهتر غذا
 • درک بهتر از مزه ها و طعم ها
 • کاهش باکتری های مضر در روده

در ادامه این مقاله مطالبی در رابطه با مزایای جویدن غذا و ارتباط آن با سلامتی را با شما در میان خواهیم گذاشت. با گومگ همراه باشید.

با فواید شگفت‌انگیز خوب جویدن غذا آشنا شوید

بین جویدن غذا و حافظه ما ارتباط مستقیم وجود دارد

همان طور که می دانید جویدن غذا بر عهده دندان هاست. افراد بزرگسال 32 عدد دندان دارند که 9 الی 10 جفت از آن ها با قرار گرفتن بر روی یکدیگر کار جویدن و نرم کردن غذا را انجام می دهند. اگر به اطلاعات بیشتری درباره تعداد و نوع دندان ها نیاز دارید، این مقاله را هم مطالعه کنید: نام دندان های مختلف چیست و چه عملکردی دارند؟

منطقه ای در مغز وجود دارد که مسئول انتقال خاطرات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت است. همچنین این بخش از مغز به ما کمک می کند تا کارهای عملی را به یاد بیاوریم. مثلا کمک می کند تا بتوانیم گوشی خود را پیدا کنیم یا مسیر خود را گم نکنیم.

تحقیقات نشان می دهد که در افرادی که به دلایلی از جمله از دست دادن دندان و یا مشکلات فک قادر به جویدن غذا نیستند، این بخش از مغز (هیپوکامپ) فعال شده و روی هورمون های استرس آن ها اثر می گذارد. در نتیجه، توانایی پردازش اطلاعات را مختل می کند.

از این رو بین جویدن غذا و توانایی شناختی افراد ارتباط مستقیم وجود دارد. هرچقدر غذای خود را بیشتر بجویم، خون رسانی در بدن را نیز افزایش داده ایم. این موضوع باعث افزایش اکسیژن رسانی به مغز شده و به بهبود فعالیت هیپوکامپ (بخشی از مغز که با حافظه در ارتباط است) کمک می کند.

کمتر جویدن غذا می تواند خطر زوال عقل و ضعف حافظه را به همراه داشته باشد.

با فواید شگفت‌انگیز خوب جویدن غذا آشنا شوید

جویدن آدامس باعث کاهش استرس و افزایش تمرکز می شود

جویدن آدامس یک روش ساده برای کنترل استرس و افزایش تمرکز است. 400 بزرگسال که در یک مطالعه تحقیقاتی شرکت کرده اند، بیان کرده اند که جویدن آدامس به کنترل استرس و افزایش تمرکزشان کمک کرده است. به همین دلیل می توانید در زمان های که دچار استرس و اضطراب هستید، جویدن آدمس را امتحان کنید. البته توصیه ما این است که به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان ها از آدامس های بدون قند استفاده نمایید.

آیا می دانستید که باید غذا را حداقل ۳۲ بار بجوید؟

روش صحیح جویدن غذا چیست؟

جویدن غذا به نظر کار راحتی است و همه ما از همان ماه های اول زندگی خود، جویدن غذا را بدون نیاز به آموزش خاصی فرا گرفته ایم. اما ممکن است همه ما روش صحیح جویدن را بلد نباشیم!

مراحل صحیح جویدن عبارتند از:

 • در گام اول مقدار مناسبی از غذا را در قاشق خود قرار دهید. قاشق خود را بیش از حد پر نکنید.
 • دهان خود را ببندید و جویدن غذا را آغاز کنید. با کمک زبان غذا را در دهان خود بچرخانید و از یک طرف برای جویدن استفاده نکنید.
 • غذای خود را به آرامی بجوید و تا 32 بار این کار را تکرار کنید تا مواد غذایی به خوبی نرم و جویده شوند.
 • بعد از سپری کردن این مراحل می توانید عمل بلع را انجام دهید.

اگر غذا را به اندازه کافی نجوید چه اتفاقی در بدن می افتد؟

در صورتی که غذای خود را به درستی و کامل نجوید، زحمت دستگاه گوارش را بیشتر می کنید. برخی مواد غذایی در دستگاه گوارش به درستی هضم نمی شوند، زیرا در مسیر لوله گوارش آنزیم های مربوط به تجزیه برخی از مواد غذایی وجود ندارد. برخی از مشکلات گوارشی که در پی خوب نجویدن غذا به وجود می آیند عبارتند از:

 • نفخ
 • اسهال
 • سوزش معده
 • تهوع
 • سردرد
 • افزایش تحریک پذیری
 • مشکلات پوستی
 • یبوست
 • رفلاکس معده
 • سوء تغذیه
با فواید شگفت‌انگیز خوب جویدن غذا آشنا شوید

خوب جویدن غذا اشتهای شما را کاهش می دهد

یک مطالعه سیستماتیک نشان داده است که غذا خوردن آگاهانه و جویدن کامل غذا می تواند به کاهش اشتها کمک کند. شرکت کنندگان در این مطالعه گزارش داده اند که به دنبال افزایش جویدن غذا، گرسنگی کمتری را تجربه کرده اند. هرچقدر غذای خود را بیشتر و آهسته تر بجویید با مقدار کمتری از غذا احساس سیری خواهید کرد. در نتیجه کالری دریافتی شما نیز کاهش می یابد.

اگر به دنبال کاهش کالری دریافتی و لاغری هستید، توصیه ما این است که در کنار تمامی روش های لاغری، جویدن بیشتر و کامل تر غذا را نیز امتحان کنید تا علاوه بر بهبود هضم، احساس سیری بیشتری را نیز تجربه کنید. همچنین به شما پیشنهاد می کنیم از یک برنامه بدنسازی مناسب هم برای تسریع کاهش وزن خود استفاده کنید: برنامه بدنسازی برای لاغری شکم و پهلو بانوان

مزایای دیگر خوب جویدن غذا

جویدن اولین گام در هضم غذا است و می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. برخی از آن ها عبارتند از:

 1. بزاق دهان آنزیم هایی دارد که کمک می کنند مواد غذایی بهتر و سریع تر جذب بدن شوند. در نتیجه می تواند از سوء هاضمه جلوگیری کند.
 2. غذای له شده راحت تر در مری حرکت می کند.
 3. زحمت معده برای هضم غذا کاهش می یابد و همین مسئله می تواند سلامت معده را تضمین کند.
 4. مرحله جذب مواد در روده بهتر و کامل تر انجام می شود و جذب مواد مغذی افزایش می یابد.
 5. روده بزرگ بهتر فعالیت کرده و از اسهال و یبوست جلوگیری می شود.

جویدن غذا بخش بسیار مهمی از فرآیند گوارش است و می تواند به افزایش سلامت بدن کمک نماید. افرادی که غذای خود را به اندازه کافی و به خوبی نمی جوند در معرض مشکلات زیر قرار می گیرند:

 • کم آب شدن بدن
 • خفگی
 • سوء تغذیه
با فواید شگفت‌انگیز خوب جویدن غذا آشنا شوید

چرا افراد غذای خود را به خوبی نمی جوند؟

دلایل زیادی برای بی توجهی به این مسئله وجود دارد. عدم آموزش کافی برای خوردن درست غذا یا مشکلات فک و دندان می توانند از جمله این دلایل باشند. برخی از مهمترین علت ها عبارتند از:

مشکلات تنفسی:

برخی افراد به دلیل گرفتگی بینی و راه های تنفسی نمی توانند عمل جویدن غذا را به درستی و کامل اجرا کنند. ما در حالت ایده آل در هنگام جویدن غذا 8 الی 12 بار از طریق بینی نفس می کشیم. افرادی که به هر دلیل از جمله گرفتگی بینی نمی توانند به راحتی نفس بکشند در هنگام غذا خوردن نیز با مشکل رو به رو خواهند بود.

پوسیدگی دندان:

همانطور که می دانید دندان ها مهم ترین نقش را در جویدن غذا دارند. پوسیدگی دندان ها، به ویژه دندان های آسیا می تواند باعث عدم توانایی برای جویدن بهتر غذا و ایجاد مشکلات گوارشی شود. همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم، افراد بزرگسال به طور میانگین بسته به اندازه فک‌شان دست کم 32 عدد دندان دارند که با کمک آن ها عمل جویدن و هضم اولیه غذا را انجام می دهند. در همین رابطه بخوانید: ۱۵ عادت بسیار ساده که دندان های شما را خراب می کنند

وجود مشکلات فک:

برخی افراد به دلیل مشکلات مادرزادی یا حوادث ممکن است دچار نقص در قسمت فک خود باشند. مفصل فک یک مفصل کلیدی برای جویدن غذا است. در صورتی که این بخش دچار مشکل شود، فرد نمی تواند دهان خود را به خوبی باز و بسته کند.

بی نظمی دندان ها:

در صورتی که دندان ها منظم نباشند، به خوبی روی یکدیگر قرار نمی گیرند و نمی توانند به درستی عمل کنند. در صورتی که با این مشکل مواجه هستید می توانید با مراجعه به دندان پزشک این مسئله را درمان و رفع نمایید.

راهنمایی برای هضم بهتر غذا

علاوه بر جویدن غذا استفاده از راهنمای زیر می تواند به بهتر غذا خوردن شما کمک کند:

 • بلافاصه بعد از غذا قهوه یا چای ننوشید. این کار می تواند سرعت هضم غذا را کاهش داده و باعث بروز نفخ شود.
 • بعد از غذا از انجام فعالیت های ورزشی سنگین اجتناب کنید، زیرا هضم غذا به انرژی زیادی نیاز دارد و ورزش کردن باعث می شود این انرژی صرف تمرینات ورزشی شود.
 • مصرف مواد غذایی تخمیر شده و ترشی می تواند به هضم بهتر غذا کمک کند. آنزیم های موجود در ترشی می توانند به افزایش باکتری های مفید در روده کمک کرده و هضم را راحت تر کنند. همچنین علائم روده تحریک پذیر را نیز کاهش می دهند. البته در صورتی که بیماری خاصی دارید در رابطه با مصرف ترشی با پزشک خود مشورت کنید.
 • سبزیجات خام یا بخارپز بخورید. سبزیجات حاوی مقدار فراوانی آنزیم و فیبر هستند و می توانند در هضم بهتر غذا موثر باشند.
 • بعد از غذا پیاده روی کنید. پیاده روی می تواند به هضم بهتر کمک نماید.
 • از پروبیوتیک ها استفاده کنید. مصرف پروبیوتیک ها به بهبود عملکرد باکتری های مفید در روده کمک کرده و فرآیند هضم را افزایش می دهند.

امیدواریم با مطالعه این مقاله به اهمیت خوب جویدن غذا پی برده باشید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.