تفکیک علائم سرماخوردگی نوزاد با آنفولانزا می تواند دشوار باشد. دانستن شایع ترین علائم آنفولانزای نوزاد در کنار شایع ترین علائم سرماخوردگی نوزاد، تشخیص تفاوت بین این دو بیماری را آسان می کند. با گومگ همراه باشید.


آنچه در این مقاله می خوانید:


علائم آنفولانزا و سرماخوردگی نوزاد

علائم آنفولانزای نوزاد


نشانه های ظاهری این بیماری: شبیه به سرماخوردگی شدید می باشد که با تب بالا (و گاهی اسهال یا استفراغ) همراه است که به طور ناگهانی شروع می شوند. نوزادان مبتلا به آنفولانزا بسیار بی تابی می کنند، زیرا اصلا حال خوشی ندارند.

رخدادهای این بیماری: شما باید این عفونت تنفسی را جدی بگیرید. نوزادان زیر ۶ ماه بیشترین خطر بستری شدن بر اثر این بیماری را دارند. همچنین بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از آنفولانزا مربوط به این سنین می باشد. دلیل اصلی آن این است که سیستم دفاعی بدن آن ها هنوز به طور کامل رشد نکرده و برای تزریق واکسن آنفولانزا نیز بسیار کم سن هستند.

البته اگر در دوران بارداری واکسن آنفولانزا زده اید، آنتی بادی های موجود در بدن شما خطر ابتلای نوزاد به آنفولانزا را در طول شش ماه اول زندگی تا ۴۱ درصد کاهش می دهد. پس از این سن نیز او به اندازه کافی برای تزریق واکسن بزرگ شده است و می توانید برایش واکسن بزنید. توصیه می شود بقیه اعضای خانواده و مراقبین کودک واکسن تزریق کنند تا ایمن شوند، زیرا در اغلب موارد، نوزاد به وسیله یکی از نزدیکانش به آنفولانزا مبتلا می شود.

علائم آنفولانزا و سرماخوردگی نوزاد

زمان مراجعه به پزشک: اگر در فصول شیوع آنفولانزا (آبان تا اردیبهشت) هستید و نوزاد شما تب کرده، همان روز به پزشک مراجعه کنید. انجام یک آزمایش سریع ترشحات بینی می تواند تأیید کند که او مبتلا به آنفلوانزا است یا خیر. همچنین در صورت ابتلا، پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی مانند تامی فلو را تجویز کند که می تواند سرعت بهبودی را افزایش دهد. تامی فلو به طور کلی برای کودکان زیر ۱۲ ماه توصیه نمی شود، اما وقتی نوزاد واقعاً مریض باشد، پزشک آن را تجویز می کند، زیرا در صورت شدت بیماری در نوزادان زیر ۱۲ ماه، عوارض آنفولانزا می تواند خطرناک باشد.

یکی از شایع ترین عوارضی که توسط آنفولانزا ایجاد می شود، سینه پهلو است. سینه پهلو زمانی ایجاد می شود که ویروس آنفولانزا از بینی و گلو به ریه ها راه یابد یا عفونت باکتریایی در ریه ها ایجاد شود. سینه پهلویی که توسط ویروس ایجاد شده باشد به راحتی درمان می شود اما سینه پهلویی که توسط باکتری ها ایجاد شده باشد نیازمند دریافت آنتی بیوتیک است.

علائم آنفولانزا و سرماخوردگی نوزاد

علائم سرماخوردگی نوزاد


نشانه های ظاهری این بیماری: سرفه، گرفتگی یا آبریزش بینی، تب خفیف گاه به گاه.

رخدادهای این بیماری: سرماخوردگی نوزاد نوعی عفونت جزئی در بینی و گلو است که توسط یکی از ویروس های سرماخوردگی ایجاد می شود. همانطور که می دانید، بیش از ۲۰۰ ویروس سرماخوردگی وجود دارد که فرزند شما می تواند با لمس یا استنشاق هر چیزی به یکی از آن ها مبتلا شود. سعی کنید همیشه دستمال کاغذی و قطره بینی نمکی در خانه داشته باشید. در دورانی که سیستم ایمنی بدن نوزاد شما در حال بلوغ است، او سالانه حدود هفت بار به سرماخوردگی مبتلا می شود!

علائم آنفولانزا و سرماخوردگی نوزاد

زمان مراجعه به پزشک: سرماخوردگی یک بیماری جدی نیست، اما وقتی نوزاد شما کمتر از ۳ ماه دارد، سرماخوردگی می تواند به سرعت به خروسک یا سینه پهلو تبدیل شود. علائم را زیر نظر داشته باشید و در صورت تشدید آن ها یا در صورتی که بیش از سه روز طول کشیدند، به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر فرزند شما کمتر از ۴ هفته سن دارد و تب کرده است، او را به اورژانس ببرید. نوزادان در این سن خیلی سریع بیمار می شوند، زیرا هنوز سیستم ایمنی بدن آن ها کامل نشده است. ایمن سازی کامل نشده اند.

اما اگر فرزند شما دارای تب بالا (۳۸ درجه سانتی گراد و بالاتر)، گوش درد، قرمزی چشم یا افزایش ترشحات است، یا اگر همانند حالت عادی غذا نمی خورد یا به اندازه معمول ادرار نمی کند، احتمالا بیماری او شدیدتر از سرماخوردگی است و باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: parents