۱۶ مزیت شگفت انگیز والیبال برای سلامتی

۱۶ مزیت شگفت انگیز والیبال برای سلامتی

شاید برای بسیاری از ما، بازی والیبال تنها یک سرگرمی برای گذراندن اوقات فراغت باشد. اما این ورزش دارای مزایای بسیاری برای سلامتی است که در این مقاله می خواهیم شما را با ۱۶ مورد از شاخص ترین موارد آن ها آشنا سازیم. با گومگ همراه باشید.

مزایای والیبال برای سلامت جسمی

کالری سوزی را افزایش می دهد

زمانی که در حال انجام بازی والیبال هستید، باید به طور مداوم تحرک داشته باشید. و با سرعت به اطراف بدوید. همچنین عمل پریدن به بالا برای ضربه زدن یا متوقف کردن توپ نیز باعث دو چندان شدن تحرک شما می شود. در نتیجه، تمام این فعالیت ها باعث افزایش کالری سوزی شما می شوند.

انجام والیبال می تواند راهی فوق العاده برای ورزش کردن، سوزاندن کالری و گذراندن وقت در کنار دوستانتان باشد.

عضلات را تقویت می کند

والیبال ورزش ضعیفی نیست و برای انجام آن باید قوی باشید تا بتوانید توپ را کنترل کرده و به آن ضربه بزنید. بازوهای شما برای ضربه خوردن، تنظیم کردن و به طور کلی تنظیم توپ، باید قوی باشند.

حرکات موجود در این ورزش باعث تقویت بازو شده و همچنین پنجه، ساق و ران و حتی انگشتان پا را تقویت کند.

اگر به تقویت عضلات خود اهمیت می دهید، پیشنهاد می کنیم برنامه تمرینی های زیر را از دست ندهید:

برنامه بدنسازی حجمی برای افراد مبتدی، متوسط و حرفه ای
برنامه بدنسازی فیتنس مبتدی، متوسط و حرفه ای
برنامه بدنسازی برای لاغری و چربی سوزی از مبتدی تا حرفه ای

باعث افزایش سطح انرژی می شود

با ادامه دادن این بازی، استقامت شما برای تمرین طولانی مدت و بدون استراحت افزایش می یابد. همانطور که می دانید در والیبال ضربان قلب شما بالا می رود و با این کار خون بیشتری از طریق قلب پمپاژ می شود که به نوبه خود سطح اکسیژن خون بیشتری را به شما می دهد. نتیجه تمام این موارد آن است که سطح انرژی شما در طول روز به طور چشمگیری افزایش می یابد.

گردش خون را تقویت می کند

روش های متعددی وجود دارد که می توانند باعث تقویت گردش خون شوند و به ارتقاء سلامتی کمک کنند. اگر گردش خون ضعیفی داشته باشید، دست ها و پاهایتان نسبت به بقیه بدن شما سردتر می شوند و بهبود زخم هایتان طولانی تر از حد معمول می شود.

هنگامی که یک ورزش سالم مانند والیبال انجام می دهید، در واقع تحرک خود را بالا می برید. به همین دلیل اکسیژن بیشتری به جریان خون شما وارد می شود و به قلب برای تقویت گردش خون کمک می کند.

سلامت مفاصل را افزایش می دهد

والیبال یکی از بهترین ورزش ها برای افرادی است که از درد مفاصل رنج می برند. البته میزان تاثیر آن به شدت و مدت تمرینات شما نیز بستگی دارد.

اگر شما هم با مشکلات مفصلی دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است پس از مشورت با پزشک و دریافت تایید او، تمرینات خود را با گرم کردن آغاز کنید.

سلامت قلب را ارتقا می دهد

گنجاندن ورزش در برنامه هفتگی راهی موثر برای تقویت پمپاژ قلب است. زمانی که قلب شما مجبور شود بیشتر کار کند، عضلاتش قوی تر می شوند و بهتر می تواند خون را به تمام نقاط بدن پمپاژ کند.

تعادل را بهتر می کند

بازی والیبال به لطف تمرین بر روی عضلات میان تنه می تواند به بهبود حفظ تعادل کمک کند. داشتن میان تنه قوی تر به این معنی است که از قسمت بالاتنه شما بهتر پشتیبانی شده و حفظ تعادلش آسان تر می شود.

این افزایش قدرت به شما کمک می کند تعادل بهتری داشته باشید و باعث حفظ وضعیت کلی بدن می شود تا هنگام ایستادن یا راه رفتن در حالت خمیده قرار نگیرید. تا حد امکان سعی کنید از کفش های مخصوص والیبال با کیفیت بالا استفاده کنید.

۱۶ مزیت شگفت انگیز والیبال برای سلامتی

مزایای والیبال برای سلامت روانی

هماهنگی چشم و دست را افزایش می دهد

والیبال یک ورزش عالی است برای بهبود و افزایش هماهنگی چشم و دست است. دلیل این امر آن است که در والیبال، توپ در هوا به سمت شما می آید و شما باید مکان فرود توپ را با چشم خود تعیین کنید و سپس بدن و دستانتان را در موقعیتی قرار دهید که بتوانید آن را بزنید و دفاع کنید.

عکس العمل های غیر ارادی را تقویت می کند

زمانی که توپ به سرعت به طرف شما می آید، باید سریعا واکنش نشان دهید. در چنین حالتی معمولا اعمال ما غیر ارادی هستند. والیبال به شما کمک می کند تا عکس العمل های غیر ارادی خود را تقویت کنید تا بهتر بتوانید توپ را کنترل کرده و از آسیب دیدن جلوگیری کنید.

تمرکز را افزایش می دهد

اگر به سختی می توانید تمرکز کنید، انجام یک ورزش مانند والیبال راهی عالی برای یادگیری نحوه تمرکز است. از آنجا که فقط یک توپ در بازی وجود دارد، تمام تمرکز شما در طول بازی بر روی آن قرار می گیرد. در نتیجه، با تکرار بازی شما یاد می گیرید که چگونه باید بر روی یک موضوع تمرکز کنید.

استرس را کاهش می دهد

زمانی که دچار استرس می شوید، انجام ورزش هایی مانند والیبال، دویدن و ضربه زدن به توپ می تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند.

از آنجا که این ورزش نیازمند تماس با توپ است، به شما این امکان را می دهد تا استرس خود را به توپ انتقال دهید. سعی کنید به عوامل استرس زای خود فکر کرده و با هر ضربه به توپ، آن احساسات را تخلیه کنید.

باعث بهبود خواب می شود

مهم نیست که در چه ساعتی از روز والیبال را انجام می دهید، انجام این فعالیت و کاهش استرس های روزانه توسط آن می تواند خواب شبانه شما را بهبود بخشد.

در مورد خواب بیشتر بخوانید:

۷ دلیل بی خوابی در شب که نباید آن ها را نادیده بگیرید
۱۶ مزیت شگفت انگیز والیبال برای سلامتی

مزایای والیبال برای سلامت اجتماعی

روشی عالی برای آشنایی با دیگران است

چه به صورت تفریحی و چه به صورت حرفه ای برای انجام این ورزش به خارج از خانه می روید و همیشه این احتمال وجود دارد که افراد جدیدی را ملاقات کنید. این مورد باعث می شود تا والیبال به یک ورزش اجتماعی عالی برای ملاقات با افراد جدید تبدیل شود.

ارتباطات را تقویت می کند

والیبال بازی آرامی نیست و در آن باید با دیگران صحبت کنید. در واقع قواعد این بازی حکم می کنند که شما برای دریافت و ارسال توپ و بسیاری از موارد دیگر، باید صحبت کنید.

اگر در این ورزش ساکت باشید، نمی توانید به تیم خود کمک کنید. این ویژگی ارتباطی خوب در والیبال می تواند به زندگی واقعی شما منتقل شود. در نیتجه به شما کمک می کند تا صریح و واضح تر با افرادی که روزانه با آن ها تعامل دارید، صحبت کنید.

به شما کمک می کند تا به دیگران اعتماد کنید

والیبال را نمی توان به صورت انفرادی بازی کرد. زمانی که در زمین بازی هستید، یاد می گیرید که چگونه به بازیکنان دیگر اعتماد کنید. همچنین در مورد چگونگی بازی یک شخص خاص شناخت بیشتری خواهید یافت، بنابراین می دانید باید در کجا قرار بگیرید تا بتوانید به آن ها کمک کنید یا توسط آن ها حمایت شوید.

عضویت در یک تیم خوب به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه برای انجام کار به افراد دیگر اعتماد کنید.

باعث تقویت مهارت پیش بینی می شود

هنگامی که والیبال را برای مدتی در یک تیم بازی می کنید، یاد خواهید گرفت که چگونه واکنش آن ها و نحوه حرکت توپ را پیش بینی کنید. همه بازیکنان عالی نخواهند بود، بازیکنان ضعیف تری در تیم حضور خواهند داشت که ممکن است گاهی به کمک نیاز داشته باشند. تمام این موارد باعث بهبود مهارت پیش بینی شما می شوند.

یادگیری نحوه پیش بینی به زندگی روزمره شما منتقل می شود و به تصمیم گیری های بهتر کمک می کند.


منبع: athleticlift

🔥 نظرات و سوالات کاربران
 • hosna:

  به نظرم مطالب کامل و دقیق ذکر شده بودند . متشکرم.

  • تیم گومگ:

   با سلام و احترام
   ممنونیم که نظرتون رو باهامون به اشتراک گذاشتید همراه گرامی.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.