خواص کندر چه هستند؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟

خواص کندر چه هستند؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟

کندر یک داروی گیاهی با قدمت بسیار طولانی است که از آن در طب سنتی برای تسکین درد و التهاب، بهبود مفاصل، بهبود جریان خون و موارد دیگر استفاده کرده اند. تحقیقات بسیاری تا کنون توانسته اند خواص کندر در طب سنتی را تایید کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با خواص این ماده دارویی بیشتر آشنا شوید.

خواص کندر برای سلامتی

آرتروز

در دو آزمایش بالینی بر روی ۱۳۵ بیمار مبتلا به آرتروز، به هریک از آن ها روزانه ۱۰۰ یا ۲۵۰ میلی گرم عصاره خاص کندر به مدت ۳ ماه داده شد و به طور قابل توجهی درد و عملکرد مفصل را در آن ها بهبود بخشید. همچنین بیماران پس از افزایش دوز مصرفی به مدت ۷ روز، بهبود قابل توجهی را تجربه کردند.

جالب است بدانید که در مطالعه ای دیگر، انواع مختلف کندر را بر روی ۱۴۵ بیمار مبتلا به آرتروز آزمایش کردند و تمام انواع آن توانستند باعث کاهش درد و بهبود عملکرد زانوی بیماران شوند.

بوسولیک اسید موجود در کندر باعث کاهش تورم شده و فعالیت ضد آرتروزی دارد. تاثیر این مورد در مطالعاتی که بر روی موش های دارای اختلالات مفصلی اثبات شد.

همچنین بخوانید: آرتروز چیست؟ علائم، دلایل، راه های درمان و پیشگیری

خواص کندر برای کولیت زخمی

خواص کندر در ترمیم زخم های معمولی، زخم معده و درمان اسهال از دیرباز در طب سنتی محبوب بوده است.

صمغ کندر دارای تاثیرات آنتی اکسیدانی است و از بافت پوششی روده در برابر آسیب های التهابی محافظت می کند. در یک مطالعه بر روی ۳۰ بیمار مبتلا کولیت مزمن، به آن ها صمغ کندر داده شد و آن ها با حداقل عوارض جانبی بهبود یافتند.

خواص کندر چه هستند؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟
یک درخت کندر

در یک آزمایش دیگر، ۳۵۰ میلی گرم صمغ کندر را ۳ بار در روز و به مدت ۶ هفته به شرکت کنندگان دادند. نتایج این آزمایش نشان داد که ۸۰ تا ۸۲ درصد از بیماران مبتلا به کولیت زخمی با این روش بهبود یافتند.

همچنین در مطالعاتی که بر روی موش ها انجام گرفت، اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی کندر در مهار التهاب ناشی از کولیت حاد و جلوگیری از اسهال اثبات شد.

همچنین بخوانید: خواص چای بابونه

خواص کندر برای محافظت از پوست

کرم های حاوی اسیدهای موجود در کندر، باعث بهبود قابل توجه چین و چروک، زبری، کشش، تولید سبوم و خطوط ریز پوست می شوند.

در مطالعه ای که در آن از کرم حاوی ۲٪ عصاره کندر استفاده شد، شرکت کنندگان باید دو بار در روز و به مدت ۵ هفته از آن استفاده می کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که خواص کندر، قرمزی پوست و تحریکات ناشی از رادیوتراپی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

خواص کندر چه هستند؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟

همچنین در آزمایشی دیگر بر روی ۵۹ بیمار مبتلا به پسوریازیس، وسعت تحریک پوستی ناشی از بیماری با استفاده از همین کرم، ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافت.

همچنین بخوانید: خواص روغن حیوانی کرمانشاهی

کاهش درد و توده های خوش‌خیم پستان

بتائین و میوآنوزیتول موجود در کندر باعث تسکین درد و کاهش توده های خوش خیم پستان در ۷۶ زن تحت آزمایش شد. جالب است بدانید که در این این مطالعه تراکم بافت پستان ها تا ۶۰٪ کاهش یافت.

در آزمایش دیگری که بر روی ۶۴ زن جوان انجام شد، حجم توده های خوش خیم پستان در زنان به طور متوسط ​​۱۸ درصد کاهش یافت.

همچنین بخوانید: ۸ علت شایع درد نوک پستان

خواص کندر برای ادم مغزی

در مطالعه ای بر روی ۴۴ بیمار مبتلا به سرطان مغز انجام گرفت، به هر بیمار روزانه ۴۲۰۰ میلی گرم کندر داده شد و تورم ناشی از رادیوتراپی را با 60٪ موفقیت در آن ها کاهش داد.

همچنین مصرف ۳۶۰۰ میلی گرم در روز عصاره کندر از ۷ روز قبل از جراحی، جریان مایع اطراف تومور را در بیماران تا ۷۰ درصد کاهش داد و علائم آسیب مغزی در طول درمان به مقدار بیشتری کاهش یافت.

همچنین بخوانید: نوشیدن چای می تواند خطر سکته قلبی و مغزی را کاهش دهد

خواص کندر برای آسم

خواص کندر برای درمان بیماری های تنفسی در طب سنتی بسیار مورد اشاره بوده است و استنشاق بخار، حمام کردن و ماساژ با آن برای درمان سرفه، برونشیت و آسم بسیار رواج داشته است.

خواص کندر چه هستند؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟

اسیدهای موجود در کندر باعث مهار بیوسنتز لکوترین می شوند، بنابراین می تواند التهاب را در بسیاری از بیماری های مزمن مانند آسم کاهش داده و از آن ها جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: اگر مبتلا به آسم هستید، استفاده از واکسن آنفولانزا می تواند اشتباهی کشنده باشد

سلامتی لثه

در مطالعه ای بر روی ۷۵ زن، مشخص شد که عصاره و پودر کندر می تواند از التهاب لثه ها جلوگیری کند.

عملکرد شناختی

کندر به طور سنتی برای بهبود یادگیری و حافظه استفاده می شود. جالب است بدانید که مصرف آن در ۸۰ بیمار مبتلا به MS باعث بهبود قابل توجه حافظه شد، اما هیچ تاثیری بر حافظه کلامی و سرعت پردازش اطلاعات نداشت.

نحوه مصرف کندر

مقادیر پیشنهادی ما ممکن است برای همه مناسب نباشند، از این رو بهتر است در صورت تجویز پزشک، از همان دستورالعمل ها پیروی کنید.

کندر به صورت خوراکی به اشکل کپسول، قرص یا جوشانده مصرف می شود.

دوز پیشنهادی برای رفع مشکلات التهابی یا آسم ۳۰۰-۴۰۰ میلی گرم عصاره از آن در روز (سه وعده) است.

همچنین بهتر است آن را همراه با وعده های غذایی پرچرب مصرف کنید تا جذب و تاثیرش افزایش یابد.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.