اگر یک حمام گرم اولین چیزی است که صبح ها به آن تمایل دارید، تنها نیستید! بیشتر مردم در سرتاسر جهان تمایل دارند صبحشان را با حمام گرم شروع کنند. اما آیا می دانید که حمام سرد نیز دارای فوایدی است که باعث می شوند آن را در برنامه خود قرار دهید؟

درست است که حمام سرد چندان دلچسب نیست و کسی دوست ندارد روزش را با آن آغاز کند، اما اگر آن را چند بار امتحان کنید و شادابی پس از آن را تجربه کنید، ممکن است واقعا دوستش داشته باشید.

صرف نظر از اینکه در مورد هر نوع دوش گرفتن چه احساسی دارید، تحقیقات نشان می دهد که هر دو نوع حمام گرم و سرد دارای مزایای بسیاری برای سلامتی هستند که باید از آن ها آگاه باشید.

فواید حمام سرد چه هستند؟

مزایای حمام کردن با آب سرد را به صورت خلاصه در زیر نام برده ایم و در ادامه به توضیح هریک از آن ها می پردازیم:

حمام سرد باعث کاهش خارش پوست می شود

اگر دچار مشکل پوستی هستید که باعث خارش پوست شما می شود، حمام سرد می تواند به از بین بردن احساس خارش به شما کمک کند.

حمام سرد باعث شادابی و بیداری در صبح ها می شود

زمانی که قطرات آب سرد به بدن شما برخورد می کند مقداری شوک به بدن وارد می شود.این شوک باعث افزایش موارد زیر می شود:

دوش آب سرد گردش خون شما را افزایش می دهد

افزایش گردش خون توسط دوش آب سرد یکی از مهم ترین دلایلی است که متخصصان این نوع حمام را توصیه می کنند.

هرچه آب سرد به سطح بدن و اندام های خارجی شما برخورد می کند، گردش خون را روی سطح بدن کاهش می دهد و این باعث می شود خون در بافت های عمیق تر شما با سرعت بیشتری گردش کند تا دمای ایده آل بدن حفظ شود.

این بدان معناست که حمام سرد نسبت به حمام گرم برای شخصی که دچار فشار خون بالا یا بیماری قلبی عروقی است، بهتر است. زیرا قرار گرفتن در معرض دمای پایین باعث می شود سیستم گردش خون به کاهش التهاب شود و این فرایند می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک کند.

حمام سرد به کاهش درد عضلات پس از ورزش کردن کمک می کند

از آنجا که آب سرد دارای خواص ترمیمی است، اگر پس از انجام یک تمرین سخت دوش آب سرد بگیرید، عضلات شما شل شده و ترمیم می شوند.

حمام سرد می تواند به کاهش وزن کمک کند

برخی از سلول های چربی مانند چربی قهوه ای با سوختن باعث گم شدن بدن می شوند. طبیعتا زمانی که شما در معرض سرما، از جمله سرمای ناشی از حمام سرد قرار می گیرید هم این چربی ها را می سوزانید.

اين سلول ها بيشتر در ناحيه گردن و شانه قرار دارند. بنابراین به بهترین شکل ممکن توسط دوش آب سرد از بین می روند.

دوش آب سرد باعث درخشش پوست و مو می شود

گرچه تحقیقات علمی که بر روی تأثیر آب سرد بر روی پوست و مو انجام شده اند محدود هستند، اما شواهد نشان می دهند که انجام این کار دارای اثرات مثبتی است.

مطابق مقاله ای که در وب سایت NaturallyCurly.com منتشر شده است، آب سرد باعث بسته شدن و تقویت کوتیکول های مو شما می شود.

همچنین آب سرد، برخلاف آب گرم، لایه سبوم را خشک نمی کند. این لایه یک سد طبیعی از چربی است که از پوست و مو محافظت می کند.

تأثیرات آب سرد می تواند به مرور زمان باعث تقویت و سالم تر شدن موهای شما شود.

اگر تا اینجای مقاله متقاعد شده اید که حمام سرد همان چیزی است که به آن احتیاج دارید و تصمیم گرفته اید از این به بعد هر روزتان را با آن شروع کنید، شاید با مطالعه ادامه متن منصرف شوید! هرچند برخلاف لیست طولانی مزایایی که برای استفاده از دوش سرد ارائه کردیم، لیست تاثیرات منفی آن بسیار کوتاه تر است، اما لازم است که درباره آن ها نیز مطالعه داشته باشید.

نقاط منفی حمام سرد:

– اگر سرما خورده اید، دوش گرفتن با آب سرد توصیه نمی شود. زیرا آب سرد به هیچ وجه به شما کمک نمی کند تا خودتان را گرم تر کنید. در واقع حتی می تواند شما بیش از پیش دچار سرما کرده و مدت زمان گرم شدن بدنتان را افزایش دهد.
– اگر بیماری دیگری داشته باشید، باز هم ممکن است دوش آب سرد برایتان مناسب نباشد. گاهی ممکن است دمای پایین برای سیستم ایمنی بدن شما مناسب نباشد.

چرا حمام گرم را دوست داریم؟

اگر شب ها در کسب آرامش یا خوابیدن با مشکل مواجه شوید، ممکن است وسوسه شوید که دوش آب گرم بگیرید تا استرس هایتان را کاهش دهد.

انجام این کار باعث شل شدن عضلات قبل از خواب می شود. زیرا حمام گرم سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می كند كه باعث خستگی می شود.

مزایای دیگر حمام گرم شامل موارد زیر است:

  • کاهش مشکلات و علائم تنفسی
  • کمک به درمان جوش و لکه ها
  • کمک به آرامش عضلات

حمام گرم باعث کاهش علائم سرماخوردگی و مشکلات تنفسی می شود

قرار گرفتن در حمامی که همه جای آن را بخار فرا گرفته است از دیرباز به عنوان یک درمان طبیعی برای کاهش علائم سرماخوردگی و سرفه مورد استفاده قرار گرفته است.

گرمای ناشی از آب و بخار می تواند به این موارد کمک کند:

  • باز شدن راه های هوایی
  • کاهش خلط
  • پاکسازی مجاری بینی

حمام گرم به کاهش لکه ها و جوش ها کمک می کند

دوش آب گرم می تواند به باز شدن منافذ پوست کمک کند. این تاثیر به شما کمک می کند تا از شر چربی های به دام افتاده در پوستتان خلاص شوید.

حمام گرم برای آرامش عضلات مفید است

قرار گرفتن در آب گرم به طور موثری به رفع تنش بدن کمک می کند و می تواند به تسکین خستگی عضلات کمک کند.

اکنون می رسیم به نقاط منفی دوش آب گرم. با گومگ همراه باشید.

نقاط منفی حمام گرم:

– حمام گرم می تواند باعث خشک شدن و تحریک پوست شما شود. آب گرم باعث آسیب به سلول های کراتین می شود که در بیرونی ترین لایه پوست ما قرار دارند. با مختل شدن فعالیت این سلول ها، خشکی پوست ایجاد می شود.
– آب گرم می تواند مشکلات خاص پوستی را بدتر کند. درجه حرارت بالا باعث خشک شدن پوست و بدتر شدن مشکلات پوستی مانند اگزما می شود.
– حمام گرم می تواند باعث خارش پوست شما شود. گرما می تواند باعث آزاد شدن هیستامین در سلول های ما شود که نتیجه آن خارش پوست است.
– دوش آب گرم می تواند فشار خون را افزایش دهد. اگر دچار فشار خون بالا یا بیماری قلبی عروقی هستید، دوش گرفتن با آب بیش از حد گرم می تواند به شما آسیب بزند.

کدام نوع حمام بهتر است؟

برای هر دو نوع حمام گرم و سردمزایای متعددی وجود دارد، بنابراین باید چه کاری انجام دهید و از کدام یک استفاده کنید؟

بهترین راهکار این است که از حمام با آب ولرم استفاده کنید. این دمای آب برای تمام افراد قابل تحمل است. البته باید بعد از حمام حتما از مرطوب کننده برای مرطوب کردن پوست خود استفاده کنید.

بهترین راهکار این است که از حمام با آب ولرم استفاده کنید.

روش دیگر این است که به صورت ترکیبی از آب سرد و گرم استفاده کنید. برای انجام این کار آب را تا حد ممکن سرد کنید و یک دقیقه در آن بایستید. هنگامی که یک دقیقه به پایان رسید، آب را به همان میزان گرم کرده و مجددا یک دقیقه زیر آب قرار بگیرید.

به مدت سه تا پنج بار هر یک از آب های سرد و گرم را جایگزین کنید. با انجام این کار از مزایی هر دو نوع دوش استفاده خواهید کرد.


منبع: healthline