مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

مزوتراپی مو نام یک روش درمانی است که در آن ویتامین ها، مواد معدنی و آمینواسیدهای مورد نیاز مو از طریق تزریق در اختیار پوست سر قرار می گیرند. انجام این کار تمام مواد مورد نیاز برای تغذیه فولیکول های مو را تامین می کند و در نتیجه، ریزش مو را از بین می برد. مزوتراپی مو باعث ضخیم شدن، توقف ریزش و افزایش استحکام و براقی موها می شود.

بسیاری از افراد رضایت کافی از موهای خود ندارند. امروزه موهای ما به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی های محیطی، تغییرات آب و هوایی، استرس و اختلالات خواب، بسیار آسیب پذیر شده اند و نیازمدن رسیدگی می باشند.

البته این موارد علاوه بر مو، به طور کلی تاثیرات منفی زیادی بر زیبایی می گذارد، اما مو جزء اولین قسمت هایی از بدن است که تحت تاثیر قرار می گیرد. طبیعتا پیشگیری از آسیب دیدگی موها نسبت به درمان آسان تر است، اما تعداد افرادی که به پیشگیری اهمیت می دهند بسیار کم است.

مردم زمانی به اهمیت رسیدگی به موهای خود پی می برند که متوجه ریزش آن ها شوند. برای حل مشکل ریزش مو روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها مزوتراپی مو می باشد.


آنچه در ادامه می خوانید:


مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی مو تزریق مستقیم ویتامین ها، مواد معدنی (کلسیم، ید، منگنز، مس، روی، سلنیوم، آهن و پتاسیم)، تقویت کننده های لایه کراتین پوست، آمینواسیدها و هر آنچه که برای رشد و نمو مو لازم به پوست سر می باشد. مزوتراپی برای تقویت پوست سر و مو بسیار موثر است و یکی از محبوب ترین روش های مدرن برای مبارزه با مشکلات مختلف مو می باشد. با انجام این کار شما می توانید پیازهای غیر فعال موهای خود را فعالی کنید، فولیکول های مو را تغذیه کنید و شوره سر را از بین ببرید. ترکیب موادی که باید به سر شما تزریق شوند را پزشک تعیین می کند و به همین دلیل هزینه مزوتراپی مو متغیر است.

اگر مشخصا بخواهیم درباره مزوتراپی مو صحبت کنیم (زیرا مزوتراپی برای پوست صورت و بدن نیز مورد استفاده قرار می گیرد) باید نکاتی را یادآور شویم. قبل از هرچیز باید بدانید که هزینه این کار مقداری بالا است اما احتمالا بعد از مطالعه این مقاله شما هم تایید خواهید کرد که ارزشش را دارد.

برای انجام این کار در ابتدا مخلوط مزوتراپی که به آن کوکتل مزو تهیه می شود که برای هر فرد متفاوت است و مقدار مواد معدنی و ویتامین های آن برای دریافت بهترین نتیجه، اختصاصی اندازه گیری می شوند.

نکته:

مقدار مواد تشکیل دهنده مخلوط مزوتراپی برای شخص متفاوت است.

زمانی که این مواد به پیاز مو داده می شوند، لایه های بالایی پوست اجازه خروج به آن ها نداده و باعث تغذیه کامل آن ها پیازها می شوند. در نتیجه، وضعیت کلی موها به شکل شگفت انگیزی بهبود می یابد. برخی از مهم ترین فواید این کار عبارتند از:

 • ریزش مو به تدریج متوقف می شود.
 • رشد مو فعال می شود.
 • فعالیت غدد چربی کاهش می یابد، تارهای مو تمیزتر، بلندتر و پرتر به نظر می رسند.
 • جریان خون و اکسیژن منتقل شده به پیاز موها افزایش می یابد.
 • شوره سر کاهش می یابد.
 • تراکم، صافی و درخشندگی موها بیشتر می شود.

نکته:

شاید بد نباشد قبل و بعد از انجام مزوتراپی مو، از موهای خود عکس بگیری تا بتوانید نتیجه آن را بررسی کنید!
مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

مزوتراپی مو در چه مواردی انجام می شود؟

 • ریزش بیش از حد مو
 • سبوره پوست سر همراه با تجزیه غدد چربی
 • شوره سر
 • خشکی و خراشیدگی پوست سر
 • افزایش شکنندگی موها
 • کاهش حجم پایه موها
مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

فواید مزوتراپی مو

قبل از اقدام به این کار، بهتر است به طور دقیق از مزایا و معایب آن اطلاع داشته باشید. مزوتراپی مو طرفداران و مخالفان خود را دارد و نظرات هر دو طرف باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. صحبت با افرادی که قبلا مزوتراپی کرده اند و می تواند به بسیاری از سوالات شما پاسخ دهد.

مهمترین مزیت این روش درمانی آن است که کمک می کند تا مواد مفید و ضروری به وسیله تزریق به فولیکول های مو برسند. هیچ شامپو، ماسک و داروی عمومی نمی تواند این امکان را برای شما فراهم کند. علاوه بر این، زمان کمی از شما می گیرد و باعث صرفه جویی در وقتتان می شود. یک جلسه مزوتراپی بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد. در حالی که روش هایی مانند ماسک مو، شامپوها و… چندیدن مرتبه در هفته و حتی گاهی به صورت روزانه باید انجام شوند.

جالب است بدانید که این روش هیچ گونه آسیب خاصی به شما وارد نمی کند و به دلیل اینکه مواد ترکیبی فقط به نقاطی که لازم است، تزریق می شوند، به نقاط دیگر آسیب وارد نمی شود. همچنین پس از اولین جلسه می توانید نتایج آن را مشاهده کنید و شاهد احیا تدریجی موهایتان باشید. البته برای مشاهده نتایج قابل توجه باید ۳ تا ۴ هفته منتظر بمانید.

مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

معایب مزوتراپی مو

احتمال عدم دریافت نتیجه مطلوب را دست کم نگیرید. حتی یک پزشک با تجربه نیز نمی تواند صددرصد تضمین کند که این روش موهای ضعیف شده شما را به زندگی باز می گرداند و پولتان به هیچ وجه هدر نمی رود.

علاوه بر این مشکل، این سه مورد نیز می توانند آزار دهنده باشند:

 • درد: سوراخ کردن پوست در هر صورت درد ایجاد می کند، به خصوص اگر قرار باشد از طریق آن سوراخ تزریق هم انجام شود. برخی به راحتی می توانند با درد کنار بیایند و تحمل کنند و برخی دیگر آن را همانند شکنجه احساس می کنند. درد ناشی از مزوتراپی می تواند تحت تاثیر تجربه پزشک، مخلوط مزوتراپی و حساسیت فردی متغیر باشد.
 • عوارض جانبی: انجام این کار می تواند ورم پوستی در نواحی تزریق ایجاد کند. علاوه بر این، ممکن است خارش و پوسته پوسته شدن نیز به وجود آید.
 • هزینه: این روش گران است. اگر بخواهید آن را با کیفیت بالا انجام دهید حداقل به ۱۰ جلسه نیاز دارید. از این رو، کامل کردن فرآیند درمان ممکن است نیاز به هزینه جدی داشته باشد که برای همه قابل پرداخت نیست.

نکات مهم:

مزوتراپی مو روش ارزانی نیست. در طول جلسه باید کاملا به پزشک خود اعتماد کنید، اما این بدان معنا نیست که تمام مسئولیت ها با اوست. شما هم باید یک سری اصول را رعایت کنید. دستکش، سرنگ و سایر وسایل برای این عمل باید یک بار استفاده شوند و سپس دور انداخته شوند. درباره مواد تشکیل دهنده مخلوط مزوتراپی خود اطلاعات لازم را دریافت کنید و نحوه نگهداری از آن را بررسی کنید. همچنین، متخصص باید سوزن را به صورت دوره ای و در طول جلسه تعویض کند، زیرا بعد از ۶-۷ تزریق با هر سوزن، نوک آن ساییده می شود و می تواند باعث درد شود.
مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

آنچه باید از قبل بدانید

هر تزریق حاوی مخلوطی از چندین ماده مفید (مواد معدنی، ویتامین ها و سایر عناصر) است که کارشناس به صورت جداگانه برای هر فرد انتخاب می کند. ۲ تا ۶ ماده فعال را می توان در یک سرنگ مخلوط کرد.

ویتامین های گروه B که متابولیسم طبیعی را فراهم می کنند در رشد و ترمیم مو موثر هستند. سایر موادی که ترکیبات دیگر مزوتراپی را تشکیل می دهند عبارتند از مس و زینک که از دیستروفی (ضعف) ساختار مو جلوگیری می کنند. برای درمان ریزش موی ارثی باید این مواد را به کار برد.

هیالورونیک اسید نیز یکی دیگر مواد مصرفی در مزوتراپی است که مسئول تغذیه پیازها می باشد و رشد موها را تسریع می کند. آمینواسیدها پایه و اساس مو هستند و به تشکیل الیاف کراتین کمک می کنند. مواد دیگری مانند فاکتورهای رشد نیز در جریان تزریق مورد استفاده قرار می گیرند که جریان خون را در پوست سر عادی می کنند، فولیکول های مو را قوی تر می کنند و کوآنزیم تراکم مو را تامین می کنند. همچنین انرژی مورد نیاز موها برای حفظ ساختار آن ها را تامین می کند.

نکته مهم:

ماده فعال ماینوکسیدیل نباید در ترکیب مزوتراپی گنجانده شود. این ماده یکی از موثرترین مواد برای مقابله با ریزش مو می باشد اما باید زمانی استفاده شود که روش های دیگر نتیجه نداشته باشند. با این حال، این دارو بسیار سمی است و می تواند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند. عملکرد آن به طور کامل بررسی نشده است و فقط برای استفاده خارجی مجاز می باشد.

مخلوط های آماده مزوتراپی برای درمان ریزش مو نیز وجود دارند که با مشورت پزشک می توانید یکی از آن ها را که بیشتر برایتان مناسب است انتخاب کنید. درست است که می توان این مواد را به صورت جداگانه تهیه و ترکیب کرد، اما واقعیت این است که امکان یافتن و خریداری تمام آن ها وجود ندارد و بهترین کار استفاده از همین مخلوط های آماده می باشد.

مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

انواع مخلوط های آماده مزوتراپی مو

انواع مختلفی از ترکیبات آماده وجود دارند که علاوه بر شرایط مالی، به هدف شما از مزوتراپی نیز بستگی دارند. مزوتراپی آلوپاتیک روشی است که در آن فورا می توانید اثرات کار را مشاهده کنید، اما دوام آن کم است. مزوتراپی هومیوپاتی روشی است که برای اثرگذاری طولانی مدت طراحی شده، بنابراین نتیجه آن به سرعت قابل مشاهده نخواهد بود.

در ادامه به بررسی دقیق تر این دو روش و مخلوط آن ها می پردازیم.

مخلوط آلوپاتیک مورد استفاده در مزوتراپی مو

این مخلوط ها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، الاستین، کلاژن، گشادکننده عروق و سایر اجزای فعال هستند. پزشک پس از بررسی دقیق مو و پوست سر و مشکلات مربوط به بیمار، موقعیت صحیح و نتایج مورد نظر را تعیین می کند. این نوع مخلوط ها می توانند به سرعت مشکل را حل کنند.

مخلوط هومیوپاتی

این مخلوط ها فقط حاوی عناصر گیاهی هستند که با محلول آبی ترکیب شده اند، بدون استفاده از روغن و سایر اجزای شیمیایی. این ترکیب با وارد شدن به بدن فعال می شود و به افزایش عملکرد پیازهای مو کمک می کند. در این روش نباید انتظار نتایج قابل مشاهده پس از اولین تزریق را داشته باشید.

مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

مزوتراپی با دو ابزار سرنگ و تفنگ مزوتراپی قابل انجام است. در روشی که از سرنگ استفاده می شود، پزشک از سوزن های مخصوص و بسیار نازکی استفاده می کند اما مقداری درد احساس می شود. البته باید این را در نظر بگیرید که تزریق نسبت به دیگر روش های درمانی دارای کم ترین درد می باشد. روش بعدی تفنگ مزوتراپی است که نیازمند تجربه و دقت بسیار بالای پزشک می باشد. در این روش هم دردی به اندازه درد سرنگ احساس می شود.

واقعیت این است که مزوتراپی درد دارد و این یکی از معایب آن، علاوه بر هزینه بالا می باشد.

مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

موارد منع مصرف

اگر فولیکول ها غیرفعال شده باشند اما هنوز زنده باشند می توانید با مزوتراپی آن ها را درمان کنید. اما در صورتی که مشکل ناشی از دلایل مهم تری باشد ممکن است نتوانید از آن بهره مند شوید. عواملی مانند ریزش موی ارثی و عدم تعادل هورمونی می توانند حتی با مزوتراپی هم باعث ریزش مو شوند. تمام روش های درمانی پزشکی دارای موارد منع مصرف مختلف هستند و مزوتراپی نیز از این قاعده مستثنی نیست. مزوتراپی مو در موارد زیر نباید انجام شود و در صورت ضرورت باید با پزشک مشورت شود:

 • بارداری و شیردهی
 • حساسیت و آلرژی
 • قاعدگی
 • اختلال سیستم غدد درون ریز
 • تومورهای خوش خیم و بدخیم
 • عفونت ها
مزوتراپی مو: فواید، عوارض، نحوه انجام و هر آنچه باید بدانید

سوالات متداول

۱. هزینه مزوتراپی مو چقدر است؟

هزینه این روش نسبت به روش های دیگر بیشتر است و به طول کلی روش گران می باشد. هزینه آن می تواند با توجه به مواد مصرفی متغیر باشد.

۲. آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

بله. این روش به دلیل تزریق های مکرر با سرنگ در پوست سر، می تواند باعث ایجاد درد شود.

۳. این روش برای چه کسانی مناسب است؟

برای افرادی که موهایشان ضعیف شده است یا دچار ریزش مو هستند می تواند مفید باشد.

منبع: handeulusal

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.