کربوکسی تراپی چیست؟ نحوه انجام، عوارض و نکات مهم کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی و هر آنچه باید درباره آن بدانید

کربوکسی تراپی در یک نگاه

درباره این روش درمانی

 • کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت، ترک پوستی و تیرگی زیر چشم انجام می شود.
 • این روش درمانی برای اولین بار در سال ۱۹۳۲ در فرانسه مورد استفاده قرار گرفت.
 • کربوکسی تراپی را می توان بر روی پلک ها، گردن، صورت، بازوها، باسن، معده و پاها انجام داد.
 • در این روش از تزریق دی اکسید کربن، که یکی از گازهای طبیعی موجود در بدن است، استفاده می شود.

ایمنی کربوکسی تراپی

 • کربوکسی تراپی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) تأیید شده است.
 • این روش هیچ عارضه جانبی ماندگاری ندارد.

انجام آن چقدر دشوار است؟

 • این کار به صورت سرپایی و سریع، چیزی در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه انجام می شود.
 • بعد از درمان سلولیت یا کاهش چربی با این روش، می توانید بلافاصله به زندگی عادی خود برگردید. البته باید از انجام شنا و حمام کردن در وان به مدت ۲۴ ساعت اجتناب نمایید.

میزان اثر کربوکسی تراپی چقدر است؟

 • در یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۶ که بر روی میزان اثر گذاری این روش بر روی کاهش سلولیت انجام گرفت، مشخص شد که می تواند سلولیت را از درجه ۳ به درجه ۲ کاهش دهد.
کربوکسی تراپی چیست؟ نحوه انجام، عوارض و نکات مهم کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی چیست؟

همانطور که گفتیم، از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت، تیرگی زیر چشم و ترک های پوستی استفاده می شود. افرادی که تحت این روش درمانی قرار می گیرند، در موارد زیر بهبودی پیدا می کنند:

 • افزایش گردش خون
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست
 • کاهش خطوط و چین و چروک

همچنین این روش به ترمیم کلاژن و تخریب رسوبات چربی در پوست کمک می کند.

علاوه بر این ها، با افزایش جریان خون در پلک می تواند به کاهش تیرگی زیر چشم کمک کند. همچنین برخی از پزشکان از این روش برای درمان برای درمان اختلال نعوظ، آرتروز حاد، سندرم رینود و طاسی ناشی از گردش خون ضعیف استفاده می کنند.

در اغلب موارد کربوکسی تراپی برای کاهش چربی و سلولیت، به روش های تهاجمی و پرخطر مانند لیپوساکشن ترجیح داده می شود.

از این روش می توان بر روی صورت، پلک ها، گردن، معده، بازوها، پاها و باسن استفاده کرد.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

نحوه انجام این کار بر اساس ناحیه ای از بدن که تحت درمان قرار می گیرد، متفاوت خواهد بود. البته به طور کلی روش یکسانی دارد و در جزییات متفاوت است.

مخزن گاز دی اکسید کربن با لوله پلاستیکی به تنظیم کننده جریان متصل می شود. پزشک میزان خروج گاز از مخزن را با دقت تنظیم می کند. این گاز از طریق تنظیم کننده جریان و به وسیله لوله استریلی که در انتهای خود فیلتر دارد منتقل می شود. فیلتر قبل از رسیدن دی اکسید کربن به بدن، هرگونه ناخالصی را جدا می کند. سپس گاز از طریق یک سوزن بسیار کوچک که بعد از فیلتر قرار دارد عبور می کند و پزشک آن را از طریق سوزن به زیر پوست تزریق می کند.

این روش تقریباً بدون درد است. برخی از پزشکان قبل از وارد کردن سوزن، بر روی محل تزریق کرم بی حس کننده می مالند. با وجود کم بودن درد، برخی از افراد گزارش کرده اند که مدت کوتاهی پس از آن احساس خاصی داشته اند.

کربوکسی تراپی یک روش درمانی سرپایی است و انجام آن معمولاً فقط در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

آمادگی پیش از انجام کربوکسی تراپی

قبل از انجام این عمل نیازی به آمادگی خاصی ندارید. اگرچه پزشک بسته به شرایط شما ممکن است دستورالعمل های خاصی داشته باشد. بنابراین بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

کربوکسی تراپی چیست؟ نحوه انجام، عوارض و نکات مهم کربوکسی تراپی

نحوه اثر گذاری این روش چگونه است؟

معمولا گردش خون ضعیف تا حدی مسئول ایجاد سلولیت، ترک پوستی و تیرگی زیر چشم است. سلول های بدن ما دی اکسید کربن را به عنوان ماده ای زائد دفع می کنند. گلبول های قرمز خون اکسیژن استنشاق شده را گرفته و به بافت ها منتقل می کنند و سپس دی اکسید کربن را تحویل می گیرند و در نهایت آن را توسط ریه ها از بدن خارج می کنند.

پزشک می تواند با تزریق دی اکسید کربن، گردش خون در یک منطقه خاص از بدن را افزایش داده و باعث هجوم گلبول های قرمز خون به آنجا شود. وقتی سلول های خونی به محل مورد نظر می رسند، باعث افزایش گردش خون در آن می شوند. این افزایش گردش خون به ترمیم قابلیت ارتجاعی پوست، کاهش گودی و کبودی زیر چشم و تغییر رنگدانه پوست و درخشش آن کمک می کند.

در ادامه به این موارد بیشتر می پردازیم. با گومگ همراه باشید.

 • ترک پوستی: ترک هایی که بر روی بدن خود مشاهده می کنید، پارگی کلاژن پوستی هستند. کربوکسی تراپی باعث ایجاد کلاژن های جدید می شود که می توانند باعث ضخیم شدن پوست و بهبود ظاهر آن شوند.
 • سلولیت: می توان گاز دی اکسید کربن را به سلول های چربی تزریق کرد. انجام این کار باعث ترکیدن سلول های چربی و از بین رفتن آن ها در بدن می شود. سلولیت زمانی ایجاد می شود که چربی زیر جلدی از طریق پوست بیرون زده باشد. چندین مطالعه نشان داده است که کربوکسی تراپی وقتی برای درمان سلولیت استفاده می شود، بی خطر است.
 • تیرگی زیر چشم: تیرگی زیر چشم معمولاً به دلیل گردش خون ضعیف و در نتیجه، جمع شدن عروق این ناحیه ایجاد می شود. تزریق گاز به زیر پلک باعث کاهش کبودی و طبیعی شدن رنگ پوست در زیر چشم می شود.
 • طاسی: آلوپسی (ریزش مو) که به دلیل گردش خون ضعیف ایجاد شده باشد نیز با کربوکسی تراپی قابل درمان است.

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یک روش نسبتاً بی خطر است و تقریباً هیچ عارضه ای ندارد. افراد ممکن است در محل تزریق، به ویژه در بازوها و پاها، کبودی داشته باشند. این کبودی باید ظرف یک هفته برطرف شود. افرادی که از این روش برای کاهش چربی یا سلولیت استفاده می کنند نیز نباید به مدت ۲۴ ساعت در در وان قرار گرفته یا شنا کنند.

پس از انجام این کار باید چه انتظاراتی داشته باشیم؟

وقتی از کربوکسی تراپی برای درمان ترک پوست و زخم استفاده می شود، نسبتاً بدون درد است. این به این دلیل است که بافت اسکار پوست اعصاب ندارد. همچنین ممکن است در حدود ۵ دقیقه خارش داشته باشید.

افرادی که از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و رسوبات چربی استفاده می کنند، ممکن است در حین تزریق احساس فشار داشته باشند، شبیه احساسی که در آزمایش فشار خون تجربه می کنید. این امر در اثر انبساط گاز ایجاد می شود. نواحی تحت درمان پس از انجام کار تا ۲۴ ساعت احساس گرما می کنند، زیرا گاز دی اکسید کربن باعث افزایش گردش خون و و در نتیجه افزایش گرما در ناحیه می شود.


منبع: healthline

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.